صفحه اصلی کارنامه نخستین همایش معرفی دُرج عضویت در باشگاه تماس با ما
طبقه بندی
لینک های مفید
اخبار
 
​«منظومه‌ی پیامبر نامبعوث» رونمایی می‌شود
(خبر)
۱۳۹۵/۰۷/۲۷,۰۷:۰۲     (نسخه قابل چاپ)
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «منظومه‌ی پیامبر نامبعوث» نام کتاب تازه‌ علی اتحاد است که در تاریخ بیست و نهم مهرماه ۱۳۹۵ در کتابفروشی «نشر هنوز» رونمایی می‌شود. این کتاب را انتشارات «اختران» منتشر کرده است. 

علی اتحاد در پاسخ به دلایل انتشار این کتاب گفت: کل دوره‌ کاری من تحت‌تاثیر ادبیات است؛ چه آنجا که به‌عنوان هنرمند هنرهای دیداری با رسانه‌هایی مانند تصویر دیجیتال، ویدیو-آرت یا مثلا اینستالیشن کار می‌کنم و چه آنجا که به‌عنوان هنرمند هنرهای اجرایی با رسانه‌هایی مانند پرفورمنس آرت و نمایش کارم را ارائه می‌دهم. همواره همه‌ این ابزارها برای من در خدمت ادبیات بوده‌اند.

وی ادامه داد: اساسا کارم را با نوشتن متن آغاز می‌کنم. گاهی این متن‌ها می‌شود سرودهایی که برای بیان بهترش تصاویر دیجیتالی یا ویدیو-آرت به آن ضمیمه می‌شود و گاهی می‌شود کلامی که در دهان اجراگر قرار می‌گیرد و بیانش می‌کند. این که متن چه سرنوشتی پیدا می‌کند در درجه‌ دوم اهمیت‌ است؛ برای من انتقال متن اولویت شماره‌ یک است. اما این‌بار تصمیم گرفتم که بدون هیچ واسطه‌ای کارم را با متن به پایان برسانم. یعنی متن این‌بار بدون هیچ واسطه‌ای در اختیار مخاطبانم قرار می‌گیرد.

اتحاد که پیش از این با آثار اجرایی و نمایش و همچنین نمایشگاه‌هایش شناخته شده، این‌بار شعر را به‌عنوان قالب کارش انتخاب کرده است. وی در پاسخ به این‌که چرا پیش از این شعری از او منتشر نشده و حالا چگونه با منظومه‌ای بلند از او مواجه شده‌ایم، اظهار کرد: راستش را بخواهید دو مسئله در میان است. یک این‌که من شروع به نوشتن می‌کنم بی آنکه بدانم چیزی که می‌نویسم بناست به کجا ختم شود. ممکن است متنی کوتاه باشد برای ساخت یک ویدیو-آرت یا حتی یک کار صوتی، ممکن است بشود متنی نمایشی و بلند، هیچ‌وقت پیش‌پیش نمی‌دانم چیزی که می‌نویسم بناست که به چه چیزی برسد.

وی افزو: این دفعه وقتی شروع به نوشتن کردم، چند روز از شروع کار گذشته بود که فهمیدم چیزی که می‌نویسم بناست بشود یک منظومه‌ی بلند، همان چند روز اول انگار خود متن به من می‌گفت که بناست مرا به کجا ببرد. متن را به همین ترتیبی که می‌بینید نوشته‌ام، یعنی از آغاز به انجام. این کتاب یک روایت 90 صفحه‌ای پیوسته است که متن شاعرانه‌ای دارد، اما من اصراری به شعر بودن آن ندارم.

نویسنده کتاب «منظومه‌ی پیامبر نامبعوث» با اشاره به انتشار نسخه صوتی این اثر گفت: کتاب پس از رونمایی، وارد مرحله‌ ضبط برای تولید و انتشار نسخه‌ صوتی می‌شود، چراکه از آنجایی که «منظومه‌ی پیامبر نامبعوث» روایتی پلی‌فونیک است، فکر کردم که به این شکل، بهتر شنیده می‌شود؛ یعنی نسخه‌ شنیداری کار می‌تواند کمک کند که لایه‌های معنایی کار آسان‌تر و ملموس‌تر در اختیار مخاطب قرار گیرند.

آیین رونمایی از «منظومه‌ی پیامبر نامبعوث» از ساعت 18 روز 29 مهرماه در فروشگاه «نشر هنوز» به نشانی تهران، خیابان کریمخان، بین ایرانشهر و ماهشهر،‌ پلاک ۱۳۴ برگزار خواهد شد. در این آیین بخش‌هایی از متن کتاب همراه با اجرای ویلون سل آناهیتا ایزدی پارسا خوانده خواهد شد.

منبع خبر : خبرگزاری ایبنا  


ارسال نظر

نام :    
پست الکترونیکی :   
متن نظر :  

 

اسپانسرها